Przygotowując się do urlopu wyjątkowo udało się wyrwać tym razem w tygodniu w czwartek. Ponieważ ostatnio chodziłem po różnych Beskidach, tym razem zaplanowałem coś wyższego czyli zaległe wejście na Rysy od polskiej strony.

Rysy 19-IMGP5644.DNG-hdr
Trasa rozpoczyna się w Polanicy Białczańskiej (powinienem już dostawać jakąś zniżkę na parking za regularne korzystanie). Idziemy  czerwonym nudnym asfaltem do Morskiego Oka, co zajmuje niecałe 2 godziny. Potem dalej czerwonym okrążamy Morskie Oko z lewej strony w kierunku na Czarny Staw pod Rysami. Tam zaczyna się monotonne podejście 400 metrów do góry aż do piarżyska Buli pod Rysami. Tutaj lekko do góry i zaczynają się łańcuchy. Łańcuchów jest sporo, ale tak naprawdę w większości nie są konieczne i przydają się pewnie głównie przy schodzeniu. Spokojnie jednostajnym tempem do góry i po godzinie wspinaczki jesteśmy na polskich Rysach. Ponieważ jest tam zwykle większy tłok można wejść na Rysy słowackie, które są niedaleko. Po chwili kontemplacji widoków zejście na słowacką stronę czerwonym szlakiem, który jest o wiele łatwiejszy od polskiego. Łańcuchy występują tylko w jednym miejscu na długości jakichś 200 metrów, przy czym naprawdę się przydają może w jednym miejscu.

Rysy 16-IMGP5633.DNG-hdr
Zejście najpierw do schroniska pod Rysami, które przeszło metamorfozę i nie jest już kupą kamieni, a porządnym budynkiem obitym blachą. W środku jest mnóstwo miejsca, można dostać dobre jedzenie. Potem zejście czerwonym szlakiem do Żabich Stawów i dalej, zmiana na niebieski i zejście najpierw do Popradskiego Plesa a następnie do parkingu obok Strbskiego Plesa. Stamtąd można wrócić kolejką do Starego Smokovca i autobusem do Zakopanego. Można też łapać stopa, gdyż na parkingu jest zwykle więcej Polaków, niż przedstawicieli innych narodowości. I z tej opcji skorzystaliśmy.

Razem prawie 24 km i 1650 m w górę i dół (plus 2 km na dojście z Łysej Polany do Palenicy). Czas przejścia to 9  godzin, w tym są wliczone godzina przerwy na jedzenie i podziwianie widoków. Trasa nie jest bardzo trudna technicznie, wymaga tylko nieco kondycji i cierpliwości do innych, gdyż ilość ludzi korzystająca z tego szlaku jest zbyt duża … Nie ma się czemu dziwić, widoki na szlaku należą do najpiękniejszych, jakie możemy zobaczyć w Polsce.

 

Miejsca charakterystyczne na szlaku:

  • Morskie oko
  • Czarny Staw pod Rysami – 1583 mnpm
  • Bula pod Rysami – 2054 mnpm
  • Rysy polskie – 2499 mnpm
  • Rysy słowackie – 2503 mnpm
Komentarze
Close Menu