Po tygodniowej przerwie spowodowanej przeziębieniem nie mogąc już wytrzymać przy tak pięknej jesieni jaką mamy zaplanowałem na szybko kolejny wyjazd. Oczywiście chodziły mi po głowie Tatry, ale dzień już krótki,  a zaległa trasa wymaga 10 godzin światła, a mi się po prostu nie chciało rano wstawać :)

Więc tym razem postanowiłem zdobyć kolejny szczyt z do mojej Korony Gór Polski – jeden z ostatnich w Beskidach, a mianowicie najwyższy szczyt Pienin –  Wysoka zwana też Wysokimi Skałkami.
Ponieważ chciałem spędzić trochę czasu na szlaku, więc wybrałem pętlę wokół szczytu, zamiast wchodzenie przez wąwóz Homole. Trasa zaczyna się w Jaworkach na parkingu pod przełęczą Homole.  Więc zaczynamy szlakiem czerwonym w stronę Białej Wody, na rozdrożu zmiana na kolor żółty. Potem trochę schodzę ze szlaku, bo tak idą wszyscy (to znaczy jakieś 5 osób przede mną) – obiecuje sobie teraz jednak nie patrzeć na innych tylko na oznaczenia i GPS. Docieram do szlaku niebieskiego, który już będzie towarzyszył cały czas przez np. Durbaszkę, oprócz momentu, kiedy trzeba wyjść na Wysoką bez szlaku.

 

wysoka - 7To znaczy powinien towarzyszyć, ale szlak idzie poniżej grani, a ścieżka idąca granicą jest znacznie ciekawsza i troszkę wyższa, więc ją wybieram. Dodatkowo wchodzę na fajną górkę czyli Wysoki Wierch, na którym można się położyć w słoneczku. Potem szukam żółtego szlaku, ale gdzieś go przegapiam, więc muszę się przedzierać przez chabazie używając do pomocy GPS. W końcu trafiam na niego ale wpadam na pomysł aby trochę skrócić drogę wykorzystując stare szlaki i drogi. Udaje się to całkiem nieźle – trafiam na stary szlak, który wzdłuż rzeczki doprowadza mnie prawie na parking. Razem 19,5 km, 1200 metrów w pionie i 5 godzin i 45 minut – w tym godzina wylegiwania się i posiłków w różnych miejscach.

 

Tym samym zostało 12 szczytów do Korony, w tym jeden w Beskidach.

 

Miejsca charakterystyczne na szlaku:

  • Przełęcz Rozdziela – 803 mnpm
  • Smerkova Wysoka – 1014 mnpm
  • Wysoka – 1050 mnpm
  • Durbaszka – 942 mnpm
  • Wysoki Wierch – 898 mnpm
Eksperymentalna wizualizacja z Google Earth:
Komentarze
Close Menu