Przy okazji forumowych andrzejek odwiedziłem Beskid Śląski. Została wykonana zaplanowana trasa z Ustronia na Czantorię Wielką do Stożka Wielkiego a potem przejście przez Wisłę do schroniska Telesforówka. Trasa zaczyna się pod wyciągiem na Czantorię Wielką.

Najpierw prawie 600 metrów do góry czerwonym szlakiem (część GSB) w dosyć dobrym tempie, potem cały czas czerwonym szlakiem na Stożek Wielki, po drodze mijając Soszówkę Wielką i wstępując do schroniska na śniadanie. Aby wejść na szczyt Stożka trzeba zmienić szlak na niebieski i podejść kilkanaście metrów, potem zejście do schroniska na obiad :), chwila odpoczynku i z powrotem chwilę czerwonym szlakiem aby dojść do żółtego idącego do Wisły, który rozgałęzia się na niebieski. Tak idziemy do rynku w Wiśle, chwila przerwy i rozmowy i ruszamy do schroniska żółtym szlakiem. Tam znowu chwila przerwy i rozpoczęcie imprezy :). Ja muszę uciekać więc z powrotem żółtym, niebieskim, czarnym który gubię i błądzę chwilę po lesie w ciemnościach :), i znowu zielonym pod wyciąg.

Czas przejścia prawie 35 km szlaku to prawie 12 godzin, w tym 3 godziny na posiłki i rozmowy w schroniskach. Trasa jest łatwa technicznie, jak wszystkie trasy w Beskidach.

Miejsca charakterystyczne na szlaku:

  • Wielka Czantoria – 995 m npm
  • Soszów Wielki – 885 mnpm
  • Wielki Stożek – 978 mnpm
  • Trzy Kopce – 810 mnpm

 

 

Komentarze
Close Menu