Wysoka czyli szlakiem i obok szlaku

Po tygodniowej przerwie spowodowanej przeziębieniem nie mogąc już wytrzymać przy tak pięknej jesieni jaką mamy zaplanowałem na szybko kolejny wyjazd. Oczywiście chodziły mi po głowie Tatry, ale dzień już krótki,  a zaległa trasa wymaga 10 godzin światła, a mi się po prostu nie chciało rano wstawać :)

Więc tym razem postanowiłem zdobyć kolejny szczyt z do mojej Korony Gór Polski – jeden z ostatnich w Beskidach, a mianowicie najwyższy szczyt Pienin –  Wysoka zwana też Wysokimi Skałkami.
Ponieważ chciałem spędzić trochę czasu na szlaku, więc wybrałem pętlę wokół szczytu, zamiast wchodzenie przez wąwóz Homole. Trasa zaczyna się w Jaworkach na parkingu pod przełęczą Homole.  Więc zaczynamy szlakiem czerwonym w stronę Białej Wody, na rozdrożu zmiana na kolor żółty. Potem trochę schodzę ze szlaku, bo tak idą wszyscy (to znaczy jakieś 5 osób przede mną) – obiecuje sobie teraz jednak nie patrzeć na innych tylko na oznaczenia i GPS. Docieram do szlaku niebieskiego, który już będzie towarzyszył cały czas przez np. Durbaszkę, oprócz momentu, kiedy trzeba wyjść na Wysoką bez szlaku.

 

wysoka - 7To znaczy powinien towarzyszyć, ale szlak idzie poniżej grani, a ścieżka idąca granicą jest znacznie ciekawsza i troszkę wyższa, więc ją wybieram. Dodatkowo wchodzę na fajną górkę czyli Wysoki Wierch, na którym można się położyć w słoneczku. Potem szukam żółtego szlaku, ale gdzieś go przegapiam, więc muszę się przedzierać przez chabazie używając do pomocy GPS. W końcu trafiam na niego ale wpadam na pomysł aby trochę skrócić drogę wykorzystując stare szlaki i drogi. Udaje się to całkiem nieźle – trafiam na stary szlak, który wzdłuż rzeczki doprowadza mnie prawie na parking. Razem 19,5 km, 1200 metrów w pionie i 5 godzin i 45 minut – w tym godzina wylegiwania się i posiłków w różnych miejscach.

 

Tym samym zostało 12 szczytów do Korony, w tym jeden w Beskidach.

 

Miejsca charakterystyczne na szlaku:

  • Przełęcz Rozdziela – 803 mnpm
  • Smerkova Wysoka – 1014 mnpm
  • Wysoka – 1050 mnpm
  • Durbaszka – 942 mnpm
  • Wysoki Wierch – 898 mnpm
Eksperymentalna wizualizacja z Google Earth:
Komentarze