Jasień czyli małe co nieco na rozpoczęcie roku

Korzystając z tego, że mamy długi weekend oraz z tego, że sobota to jedyny dzień z sensowną pogodą w tenże weekend wybrałem się jak zwykle pochodzić go górkach. Ponieważ ostro zaspałem, a dzień krótki wybrałem krótką trasę na Jasień z okolic miejscowości Rzeki. Na miejscu byłem dopiero o 12, chwilę zajęło szukanie parkingu nie tylko takiego, na który wjadę, ale także takiego z którego będę wstanie wyjechać. Niestety okazało się, że pomiędzy miejscem, gdzie zatrzymałem samochód a drogą polną, która ma mnie doprowadzić do szlaku żółtego płynie sobie rzeka (Kamienica Gorczańska). Może nie była wielka, ale po wczorajszych opadach szukanie brodu gdzie woda jak się staje na kamieniach nie sięga powyżej kostki :) zajęło mi ponad 30 minut … Oczywiście okazało się, że niedaleko jest most nie zaznaczony na mapie (jest jakieś 300 metrów powyżej leśniczówki, więc jakiś 800 metrów od mojego parkingu), ale tą wiedzę nabyłem dopiero wracając. No ale ostatecznie udało się i ruszyłem szukać dróg polnych nieoznakowanych które mnie doprowadzą do Przełęczy Przysłopek. Tutaj również nie obyło się bez niespodzianek i błądzeniu, ale ostatecznie przebijając się przez zaspy trafiłem :), dotarcie do żółtego szlaku zajęło dodatkowo 50 minut, jakkolwiek zima w lesie jest bardzo przyjemna (jak nie pada i nie wieje), więc szło się dobrze. Oczywiście całość szlaku nieoznakowanego kompletnie nieprzetarta, brodzi się w niezbyt głębokim śniegu. Potem do góry już tym razem żółtym szlakiem, na którym spotykam najpierw dwóch wędrowców, którzy zostawiali pierwszy ślad, potem jakąś wycieczkę na około 8 osób, którzy zostawiają wyraźny ślad na żółtym szlaku aż do Jasienia do skrzyżowania z szlakiem zielonym. Sam Jasień jest porośnięty rzadkim lasem, widoki są, ale zdjęć się nie da zrobić. Dalej podążam żółtym szlakiem, znowu go przecierając przez polanę Skalne do Kutrzycy. Gdy tam docieram wychodzi słońce zza chmur, więc wyciągam kawę i delektuję się przez 30 minut widokami :)

Jasien 17-IMGP0637.DNG

Potem dalej przecieram żółty aż do skrzyżowania z zielonym i dalej w okolice bazy namiotowej Polana Wały. Tam znowu gubię szlak, ale po 10 minutach trawersowania po mocno opadających stoku i w śniegu go odnajduję. Potem już jest dosyć dobre oznakowania więc się prawie nie gubię (czego nie widać z różnic w drodze przejścia a szlakami …), docieram do drogi i podążam asfaltem do samochodu.

Razem 13,5 km (razem z szukaniem brodu), czas przejścia to 4:30 minut w tym 30 minut na szukanie brodu i 20 minut na podziwianie widoków na szczycie. Trasa krótka, ale przedzieranie szlaku kosztuje trochę sił i o dziwo przydały się kijki, których normalnie nie lubię używać. Na szlaku od 20 cm do 150 cm śniegu w zaspach, im wyżej tym więcej :), raki ani rakiety niepotrzebne. Temperatura lekko poniżej zera.

I widok 3D

Jasien 31-IMGP0707.DNG

 

Miejsca charakterystyczne na szlaku:

  • Przełęcz Przysłopek
  • Miznówka – 969 mnpm
  • Jasień – 1052 mnpm
  • Kutrzyca – 1051 mnpm
Komentarze