Królowa Karkonoszy czyli Śnieżka

Kolejny weekend upłynął pod znakiem uzupełniania szczytów do Korony Gór Polski w jej sudeckiej części.
Najwyższy priorytet miały dwa szczyty – Śnieżka w Karkonoszach jako najwyższy z pozostały, oraz Wysoka Kopa w Górach Izerskich – jako najbardziej wysunięty na zachód.
Pomimo nie najlepszej pogody wyruszamy na szlak w sobotę. Korzystając z noclegu w Karpaczu rozpoczynamy od Świątyni Wang i wskakujemy na niebieski szlak w stronie Schroniska Samotni lub Pielgrzymów i Słonecznika (8:30), jakkolwiek decyzja o przebiegu trasy ma zapaść później – nie jest zbyt przyjemnie i jakoś wydłużanie trasy w takich warunkach jakoś specjalnie nie nastraja pozytywnie. Szlak prowadzi wybrukowaną drogą, więc nie jest jakoś specjalnie porywający. Dochodząc do rozstajów szlaków (9:05) na Polanie odpuszczamy Słonecznik, ale idziemy zobaczyć Pielgrzymy żółtym szlakiem (9:30) – w końcu to tylko 15 minut stąd. Po obfotografowaniu tych przyjemnych skał wracamy na niebieski szlak (9:50) do Schroniska Samotnia (10:20). Samo schronisko jest położone w bardzo ładnym miejscu, nad jeziorem, pod grzbietem, więc zapewne widoki przy dobrej pogodzie są bardzo dobre. Jakkolwiek nie tym razem – wstępujemy do środka na śniadanie i pomimo ostrzeżeń o złej pogodzie na Śnieżce idziemy dalej (11:05) niebieskim szlakiem – do Schroniska Strzecha Akademicka (11:20), które jest jeszcze większe niż Samotnia. Nie zatrzymujemy się i dalej niebieskim szlakiem dochodzimy do grzbietu Karkonoszy oznaczonym szlakiem czerwonym (11:45) . Tutaj już całkowicie bez widoczności idziemy do Schroniska Dom Śląski (12:05). Tam chwilka przerwy i zabawy z wiatrem – na przełęczy Pod Śnieżką w szczególności w okolicach wejścia do schroniska jest jakaś kumulacja siły wiatru, wychodząc ze schroniska trzeba uważać, żeby nie zostać przewróconym, szczególnie że podłoże to centymetrowa warstwa lodu. Idziemy dalej na Śnieżkę (12:30) – na szczyt prowadzą dwa szlaki – krótszy i ostrzejszy czerwony oraz dłuższy i łagodniejszy niebieski. W normalnych warunkach pewnie nie ma między nimi większej różnicy, ale przy śniegu, lodzie i wietrze czerwony szlak daje sporo ciekawych wrażeń :)

Na szczycie (13:00) herbatka w Schronisku UFO :), i zejście (13:50) tym razem niebieskim szlakiem, powrót do Domu Śląskiego (14:25). Od niego schodzimy czerwonym szlakiem do Doliny Łomniczki. Po drodze zatrzymujemy się na pyszny Żurek w Schronisku nad Łomniczką (15:15), i schodzimy do Karpacza dalej czerwonym szlakiem, który jest drogą. Aby wrócić do miejsca noclegu wskakujemy na chwilę na niebieski szlak, który prowadzi już w zabudowaniach Karpacza.

Całkowity dystans: 23281 m
Najwyższy punkt: 1614 m
Najniższy punkt: 768 m
Wyskokość podjazdów: 1865 m

Razem prawie 22,5 km, 1200 metrów przewyższeń. Czas przejścia to 8,5 godziny, w tym ponad 3 godziny przerw.

Miejsca charakterystyczne na szlaku:

  • Pielgrzymy – 1204 mnpm
  • Schronisko Samotnia – 1195 mnpm
  • Schronisko Strzecha Akademicka – 1258 mnpm
  • Przełęcz pod Śnieżką – 1389 mnpm
  • Dom Śląski – 1400 mnpm
  • Śnieżka – 1602 mnpm
  • Schronisko nad Łomniczką – 1002 mnpm

 

Komentarze