Mogielica zimowo 2013

Na szczęście pogoda w ten weekend w końcu się poprawiła, więc pomimo turnieju w niedziele i generalnego przemęczenia ruszam na szlak. Tym razem po raz kolejny na Mogielicę w Beskidzie Wyspowym, górkę która mi się kojarzy bardzo pozytywnie, ze względu na ludzi, którzy mi tutaj towarzyszyli.

Nie chciało mi się wstawać za wcześnie, więc zaplanowałem krótką wycieczkę z dobrym parkingiem – ze względu na obfite opady śniegu było to istotne.

Startuję z Jurkowa ze standardowego parkingu w centrum, jest około –4 stopni, ruszam standardowo niebieskim szlakiem na Mogielicę. Na początku bierze mnie zdziwienie, bo nie spodziewałem, że szlak będzie przetarty, a ja chciałem trochę pobrodzić w śniegu. Trochę przez skutery śnieżne, potem trochę przez ludzi

Mogielica IMGP2447

Od momentu, w którym wyprzedzam wycieczkę/procesję jak się okazało 15 osób było gorzej. Dodatkowo zaczęło się podejście do góry. Prędkość spadła mi dziesięciokrotnie, przedzieranie się w sypkim śniegu to masakra – jakkolwiek sporo zabawy, bo pogoda jest dobra i nie trzeba walczyć o życie. Rakiety niewiele na takim śniegu pomagały, zapadały się bardzo głęboko.

Tuż przed szczytem widzę wycieczkę, która schodzi zielonym szlakiem (wygląda, że tym szlakiem też weszła na górę). Na górze szybkie wyjście na wieże, aby zrobić kilka zdjęć i ucieczka na dół na herbatę i ciacho, bo na wieży jest –11 stopni i wieje, odczuwalna temperatura na oko to jakieś –15 stopni.

Mogielica IMGP2509

Zejście na dół zielonym dobrze przetartym szlakiem, już bez brodzenia w śniegu, najpierw do Chyszówek a potem asfaltem do Jurkowa.

W Jurkowie oczywiście tradycyjnie obiad z zajeździe Mogielica, znowu jestem tam jedynym gościem

Razem 12,6 km i 730 metrów w górę i dół, w ciągu trochę ponad 5 godzin – więc krótko. Ale 1,5 km brodzenia w śniegu to jakieś 6-8 km po płaskim jeżeli chodzi o bilans energetyczny. Szkoda, że nie miałem pulsometru …

Całkowity dystans: 12802 m
Najwyższy punkt: 1217 m
Najniższy punkt: 509 m
Wyskokość podjazdów: 827 m

Miejsca charakterystyczne na szlaku:

  • Mogielica – 1170 mnpm
Komentarze