Starorobociański Wierch 2013

W tym roku śnieg w Tatrach spadł dosyć wcześnie. Dlatego planując kolejną wycieczkę w Tatry pomimo zapowiedzi pięknej pogody musiałem odpuścić wyższe partie i wybrać Tatry Zachodnie. Ponieważ dawno nie byłem na Starorobociańskim Wierchu, to on stał się celem wycieczki, dodatkowo zmotywowało mnie to, że prowadzą do niego dwa szlaki, na których do tej pory nie byłem. W planie było także wyjście na Bystrą, ale ze względu na przeziębienie rozsądne było ten odcinek odpuścić.

Trasę rozpoczynam na parkingu na Siwej Polanie o 8 rano. Trochę mnie niepokoi, że samochodowy wskaźnik temperatury zewnętrznej pokazuje około –5 stopni – co nie rokuje na rozpieszczenie ciepłem na szczytach.

Ruszam zielonym szlakiem, skręcam na Iwanicką Przełęcz, ale zaraz odbijam czarnym szlakiem na Siwą Przełęcz przez Starorobociańską Dolinę. Szlak jest nudnawy, na początku w lesie, potem od połowy wychodzi się na otwartą przestrzeń z widokami na Starorobociański Wierch oraz Trzydniowiański Wierch.

Na szlaku jest trochę oblodzenia, ale daję radę z kijkami jakoś to przejść.

Na Siwej Przełęczy chwila przerwy na zdjęcia i ostateczne porzucenie decyzji o wejściu na Błyszcza, i dalej do góry na Starorobociański szlakiem najpierw zielonym a potem czerwonym.Po 60 minutach jestem na górze, w końcu jest prawie 400 metrów podejścia. Tam kolejny odpoczynek i sesja zdjęciowa.

Zejście czerwonym szlakiem na Kończysty Wierch, zielonym na Trzydniowiański Wierch, zejście do doliny Chochołowskiej czerwonym szlakiem, w samej dolinie powrót zielonym szlakiem na Siwą Polanę. Ponieważ się spieszyłem do Krakowa, ostatni odcinek pokonałem na rozklekotanym rowerze. Polecam :)

Czas przejścia to 9 godzin – w tym około dwie godziny na wypoczynek i posiłki, trasa ma długość prawie 28 km i na swojej drodze trzeba pokonać 1500 metrów przewyższeń.

Miejsca charakterystyczne na szlaku:

  • Dolina Chochołowska
  • Siwa Przełęcz
  • Starorobociański Wierch – 2176 m npm
  • Starorobociańska Przełęcz – 1975 m npm
  • Kończysty Wierch – 2002 m npm
  • Trzydniowiański Wierch – 1758 m npm

Widok szlaku:

Total distance: 28338 m
Max elevation: 2178 m
Min elevation: 764 m
Total climbing: 1733 m

Tym samym domykam szlaki w polskich Tatrach Zachodnich, z Tatr Polskich zostaje ciągle Chłopek i Chałubiński.

szlaki_tatry_2013

Komentarze